Kto odkrył Amerykę?W 1492 r. Krzysztof Kolumb wyruszył z Hiszpanii przez Atlantyk do Indii Zachodnich, a odkrył "Nowy Świat", o którym wcześniej w Europie nie słyszano. Jednak ludzie zamieszkiwali Amerykę tysiące lat przed przybyciem Europejczyków.
Kolumb nie był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki, przed nim prawdopodobnie byli tam Wikingowie w 985 r., ale nikt o tym nie pamiętał, gdy Kolumb wyruszył na swoją wyprawę.
Kolumb był bardzo odważny, Vasco da Gama wiedział o istnieniu Indii, ale nie wiedział, jak do nich dotrzeć. Kolumb popłynął w nieznane. Miał 3 statki, były to Santa Maria (w Indiach Zachodnich rozbiła się o rafę koralową), Nina i Pinta.
Wypłanął w poszukiwaniu złota, pereł i przypraw korzennych, o których wspominał Marco Polo w swojej książce poświęconej Chinom.
Kolumb codziennie okłamywał swoich ludzi, jeśli chodzi o pokonaną odległość, gdyż żeglarze bali się dalekich rejsów, ponieważ uważali, że gdy wypłyną zbyt daleko nie powrócą do Hiszpanii, ponieważ wiatr na Atlantyku nigdy nie wieje w kierunku Hiszpanii.
Nazwa Ameryki pochodzi od imienia włoskiego podróżnika Amerigo Vespucciego, który twierdził, że dotarł do Ameryki w 1497r. Nie ma jednak dowodów, że tego dokonał.
Kolumb tak naprawdę nie był na kontynencie amerykańskim. Najpierw dopłynął do Indii Zachodnich, które póżniej odwiedził jeszcze trzykrotnie. Wczasie trzeciej wyprawy dotarł do Panamy w Ameryce Środkowej, ale nigdy nie postawił stopy w Ameryce Północnej.